Benefity przyjazne rodzinie ważnym punktem w strategii firm.
Firmy, które pragną, aby pracowały w nich utalentowani specjaliści i aby procesy rekrutacyjne odbywały się tylko w wyniku rozwoju, a nie rotacji, wsłuchują się w potrzeby: rynku i ludzi – obecnych i przyszłych pracowników.
Badania przeprowadzone wśród osób zatrudnionych przez Willis Towers Watson pokazują, że poza podstawowymi benefitami, których poszukują pracownicy, patrzą oni na znacznie szerszy zestaw korzyści. Taki, który pozwoli im zachować większą równowagę między pracą a życiem prywatnym.
Firma, która wierzy w to, że członek ich zespołu, to w pierwszej kolejności: rodzic, partner, a dopiero potem pracownik, WYGRYWA.
Poznaj najnowsze badania na temat stosunku pracowników do benefitów
Badania “Gen Z i Milenialsi” przeprowadzone w 2022 roku przez firmę Deloitte wykazało, że integracja i elastyczność między życiem zawodowym a prywatnym jest wśród najsilniejszych motywatorów kandydatów do pracy w danej firmie.
Według Globalnego Benefits Attitude Survey, połowa pracowników w USA wskazała to, że woleliby wyższe świadczenia na rzecz rodziny lub płatny urlop niż większe wynagrodzenie lub wyższą premię.
Analogiczna sytuacja ma miejsce w Polsce.
Statystycznie 80 procent Polaków uważa, że największą wartością w życiu jest szczęście rodzinne. (Badania CBOS, 2019 r.)
Istnieje więc ścisły związek między dobrze wykonaną pracą, a spokojem w rodzicielstwie.
Dlatego…
Praca przyszłości to praca przyjazna rodzinie
Kiedy ludziom zatrudnionym w firmie powiększa się rodzina, otrzymują wtedy co najmniej jeden z benefitów – prezenty, elastyczność związaną z godzinami pracy, możliwość większej liczby godzin spędzonych na pracy home office, wsparcie, dodatkowe urlopy itp.
Bardzo mnie cieszy fakt, że przez tak wiele firm brane są pod uwagę nowe warunki życia i potrzeby nowego członka rodziny członków zespołu.
To, o czym warto również pomyśleć, to komunikacja z dziećmi nastoletnimi, która potrafi doprowadzić ludzi do granic cierpliwości i energii.
To jest dopiero wyzwanie dla rodziców!
Pracownicy, którzy mają dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz nastolatków muszą stawić czoła nowym wyzwaniom, rzutującym na ich życie zawodowe. Nie chodzi tylko o czas, ale przede wszystkim o emocje i energię, której wymaga porozumienie z dziećmi.
Pracownik, który ma dzieci w wieku szkolnym najczęściej nie odpoczywa w domu, a ma wrażenie, że idzie do kolejnej pracy pt. życie domowe. Przeżywa liczne rozczarowania wynikające z różnicy pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Nie wie nawet, czy i gdzie może szukać wsparcia. Nie zdaje sobie sprawy, jak wiele może zmienić w swoim domu niewielkim kosztem.
Można mu ułatwić odpoczynek w domu, zapraszając na warsztaty rodzicielskie W TRAKCIE PRACY.
Projektowanie benefitów przyjaznych rodzinie
3 poniższe pytania pomogą Ci ocenić, jak bardzo przyjazna rodzinie jest Twoja firma:
- Czy Twoja firma jest w stanie zidentyfikować i zrozumieć zróżnicowane potrzeby Twoich obecnych i przyszłych pracowników, którzy są rodzicami?
- Jak dobrze Twoje obecne świadczenia i pakiety zasobów zaspokajają potrzeby rodziców nie tylko małych dzieci, ale również nastolatków?
- Jak kształtować programy, aby wspierały życie rodzinne Twoich pracowników?
Analiza tych pytań może pomóc w zaprojektowaniu szerszego, bardziej przyjaznego rodzinie pakietu świadczeń i zasobów.
Potrzebujesz poszerzyć swoją wiedzę na temat benefitów dla pracowników – rodziców w Twojej organizacji, napisz do mnie: iza.antosiewicz@przytulam.pl